Gdzie jeszcze nie ma naszych routerów? – zapytało raz szefostwo Cisco. – W kosmosie – padła odpowiedź. – To wyślijmy je tam!

W ten sposób pracę w Cisco znalazł Lloyd Wood – doktor ds. inżynierii technologii satelitarnych i specjalny gość tegorocznej konferencji Cisco Forum 2009. Jego prezentacja dzisiejszego poranka wielu osobom zaparła dech w piersiach.

Generalnie rzadko spotyka się tak pozytywnie zakręconą osobę. Człowiek robi co lubi, ale ponadto – jest praktycznie jedną osobą na świecie, która to robi – ustala z NASA strategie działań, dzięki którym już wkrótce komunikacja z satelitami będzie odbywała się poprzez tradycyjny protokół IP, a nie poprzez wykorzystywane dotychczas specjalistyczne protokoły.

Lloyd Wood ma już za sobą pierwsze sukcesy – w ramach projektu CLEO (Cisco router in Low Earth Orbit) na niskiej orbicie okołoziemskiej we wrześniu 2003 r. zawisł satelita UK-DMC z wbudowanym routerem Cisco.  Po kilku latach pracy, w marcu 2007 r. umożliwił m.in. przetestowanie protokołów IPsec i IPv6 w komunikacji satelitarnej.

O szczegółach współpracy Cisco i NASA oraz o tym, co już za kilka lat będzie latać nad naszymi głowami, będzie można przeczytać już wkrótce na łamach serwisu internetowego Netfocus.

Obejrzyj film na Youtube o routerach Cisco w kosmosie